Bugün - 22 Ağustos 2014 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.malatyahakimiyet.com Logo
-
Malatya 38°C
Haber Detayları

Terbiyeyi Aşan Tembih

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile iki günlük Malatya ziyareti kapsamında özel uçak "ANA" ile saat 12.45'te Malatya'ya geldi. Erdoğan'ı Erhaç Havalimanı'nda Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci,il protokolü ve milletvekilleri karşıladı.

Gündem Haberi - 23 Eylül 2013 Pazartesi - 09:56
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

BİR HAFTA İÇERİSİNDE OLMAZSA BENİ ARA

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Başbakanlığa ait otobüsle Erhaç Havalimanı’ndan kent merkezine giderken yol boyunca vatandaşları selamladı. Aksaray Köyü yakınlarında otobüsün önü sevgi gösterilerinde bulunan köylüler tarafından kesildi. Başbakan'ın yolunu kesenler arasında yer alan 12 yaşındaki bir çocuk otobüse yaklaşarak Erdoğan'a poşet içerisinde birkaç elma uzattı. Korumalar şaşkın bakışlarla elmaları alırken, çocuk, yolları yapılmazsa, elmaların haram olmasını istedi. Pınarlı Mahallesi’nde kendisini bekleyen vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, mahalle muhtarının yollara asfalt dökülmesi isteği üzerine, cep telefonu numarasını vererek, "Asfalt atılacak. Bir hafta içerisinde olmazsa beni ara" dedi.

KÖYLÜLER ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ ŞİKAYET ETTİLER

Erdoğan, Karahan köyünde, elektrik çarpması sonucu bacağından yaralanan 19 yaşındaki Metin Güler’in de tedavi isteği üzerine, özel doktoruna talimat verdi. Erdoğan, gencin tedavisinin yaptırılacağını, gerekirse Ankara’daki bir hastaneye sevk edileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın vatandaşların sorununu dinlediği ve fotoğraf çektirdiği Malatya merkeze bağlı Özal köyünde ise, "Türkiye Cumhuriyeti babayı da gördü, anayı da gördü ağabey sen bambaşkasın. Allahına kurban ağabey" yazılı afiş dikkati çekti. Köylüler, Malatya’daki üst düzey yöneticileri sorunlarıyla ilgilenmedikleri için Başbakan Erdoğan’a hem sözlü şikayet ettiler, hemde sorunlarını dosya halinde ilettiler.

AK PARTİ YAZILI KOÇ’U KESTİRTMEDİLER

Başbakan Erdoğan'ı Özal Köyü’nde üzerinde ‘AKP’ yazılı 3 koçla karşılayan Ahmet Bayrak adındaki bir vatandaş’ın koçları kesilmekten kurtuldu. Bayrak, Erdoğan’ın korumalarının ‘Koçları kesmeyiz’ uyarısının ardından bu kez de, "Baba, Baba" diye bağırmasıyla dikkat çekti.

KONUŞMASINDA VALİLERE SİTEM ETTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya Özal Köyü yakınlarından Anemon Oteline kadar otobüsünün önünü kesen vatandaşlar ağırlıklı olarak; iş, yol, su, toplulaştırma, eğitim, sağlık ve ulaşım taleplerinde bulunarak milletvekillerinden de şikayetçi oldular. Şikayetlerini dinleyen ve kurmaylarına tek tek not aldıran Erdoğan, daha sonra Malatya Valiliğinin onuruna verdiği yemekte, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kanaat önderlerine hitap etti. Malatya’daki vatandaşlar tarafından kendisine bazı sıkıntıların aktarıldığını konuşmasında belirten Başbakan Erdoğan, büyükşehir olmanın önemine değindi.Erdoğan, "Burada bir şeyi daha ispat etmek için bunu söylüyorum. Bundan önce burada Valilik var mıydı, vardı. İl Özel İdaresi var mıydı, vardı. Belde belediyeleri, ilçe belediyeleri var mıydı, vardı ama büyükşehir yoktu. Herkes ne yapıyordu? Buralarda yapılması gerekenleri hep birbirinin üzerine atıyordu. Basit bir köy yolunu dahi. Biz ki iktidarımız da KÖYDES projelerine destek çıkmıştır. Ondan önce KÖYDES projesi diye bir şey yoktu. KÖYDES projesiyle köy yollarına, yola, suya vesaire parasal destek yoktu. Bunu biz getirdik. Bütün bunlara rağmen bakınız oralarda yol ve su sorunları çözülmüyordu. İşte şimdi gelirken yine önümüze çıkanlar yolla çıktılar, suyla çıktılar. Büyükşehir belediyesinin niye önemli olduğunu anlatabiliyor muyum? İşte büyükşehir belediyesi olmuş olsaydı burası o zaman ne olacaktı, oralar köy değil mahalle olacaktı. İki ilçe belediyesi orada kendi üzerine düşeni yapacaktı. Büyükşehir belediyesi de oranın kanalizasyon, içme suyu ihtiyaçlarını gidermiş olacaktı."

 

 

MALATYA VALİSİ KUSURA BAKMASIN

"Vali kardeşim(Malatya Valisi Vasip Şahin) kusura bakmasın, ben tabii bir siyasetçi olarak gerçeği söylüyorum" diyen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: "Oraya yaklaşmaya kalktığı zaman da benim vatandaşım kusura bakma kardeşim geldiğin gibi güle güle derdi. Niye çünkü yarın oy için oraya gelecek. Valinin böyle bir derdi var mı, kaymakamın böyle bir derdi var mı? Onların böyle bir derdi olmadığı için de rahat. 'Yapsam ne yazar, yapmasan ne yazar' diyor. Aydan aya zaten maaşını alıyor ama siyasetçinin bu derdi var. Vali kardeşim kusura bakmasın, ben tabii bir siyasetçi olarak gerçeği söylüyorum. Siyasetçinin vatandaşın oyuna ihtiyacı var. Eğer bu hizmeti götürürse oyu isteme yüzü olur. Eğer bu hizmeti götürmezse vatandaş ona oy vermeye mahkum değil. Sandığa attığı oyu bir Allah bir de kendisi bilir. Bunu bazı yerlerdeki gibi söylemiyorum hani bazı yerlerde diyorlar ya 'buradan başka bir patiye oy çıkarsa bu köyü yakarız, yıkarız' diyorlar ya bazı yerlerde, bunu oralar için söylemiyorum. Çünkü oralarda henüz demokrasi yok. Ben demokrasinin egemen olduğu yerler için söylüyorum, halkın iradesinin egemen olduğu yerler için söylüyorum. Vatandaşlara da onu söyledik dedik ki inşallah biz buraya seçime kadar bir daha geleceğim, o gelişimde de eğer bu bağlantı yolları bitmemişse o zaman gereğini de biz aynen yaparız dedik."

KILIÇDAROĞLU DAMDAN DÜŞMÜŞ BİR KARDEŞİNİZDİR

30 Mart 2014 seçiminden sonra Malatya’nın büyükşehir avantajından yararlanacağını söyleyen Erdoğan, büyükşehir yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götüren ana muhalefete de sitem etti. Erdoğan, ‘‘Tüm ilçeler, köyler mahalle olarak bu seçimde bütün büyükşehir inşallah hizmetlerinden istifade edecek. Büyükşehir statüsüne kavuşunca elbette Malatya'nın ödeneği çok daha artmış olacak. Hizmetler noktasında hiçbir şekilde geriye gidiş olmayacak. Tam tersine hizmetlerin kalitesi, hızı, yaygınlığı çok daha genişleyecek ve bütün örneğin şu anda muhalefet partileri biliyorsunuz büyükşehir kanunu çıkarken, bu yasayla şehirlere hizmet etmenin mümkün olmadığını iddia etmişlerdi. Bunu Anayasa Mahkemesine götürdüler. Bu kardeşiniz (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu) damdan düşmüş bir kardeşinizdir, hangi konuda, büyükşehirler konusunda. İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım. Şu andaki statü içinde değil farklı bir statü içinde yaptım. Bizden sonra bizim arzulayıp da gerçekleştiremediğimiz ama daha sonra iktidarımızla gerçekleştirdiğimiz mülki sınırların büyükşehir sınırı olması hadisesi İstanbul ve Kocaeli'nde biliyorsunuz şu anda uygulanıyor. İstanbul'un en ücra köşesine kadar hizmet gidiyor. Artık orada köy yok, en ücra köşesinde bile o köyler mahalle oldu. Doğalgazına varıncaya kadar oraya ulaşıyor. Kocaeli'nde hakeza öyle. Şimdi Malatya'nın da mülki sınırları Büyükşehirin sınırı haline geliyor. İstanbul ve Kocaeli'ndeki tecrübeyi başta Malatya olmak üzere 30 büyük şehrimize yayacak ve inşallah başarıyla ulaşacağız. Kanun çıkarken bu kanunla şehirlerin yönetilemeyeceğini iddia eden muhalefet şimdi Malatya'ya gelecek ve Malatya Büyükşehiri kendilerinin yöneteceğini iddia edecekler. Hani siz daha dün 'yönetilemez' diyordunuz. 'Bu yasayla buralarda hizmet verilemez' diyordunuz şimdi hangi yüzle gelip de vatandaşa bunu söyleyeceksiniz. Malatya da herhalde bu çelişkiye en güzel cevabı yürekten verecektir. Bu kardeşinizin(şahsını belirterek) düşlerinde, hayalinde özellikle modern, kalkınmış bir Türkiye var" diyen Erdoğan, havalimanından gelirken gönlünün çok çok huzurlu ve mutlu olduğunu söyledi. Erdoğan, "11 yıl önce o zaman havaalanıydı, gelirken böyle yollarımız yoktu. Girdiğimiz vadiler adeta bir ölüm vadisi gibiydi. Artık şimdi modern bir şehircilik anlayışının gereği yerine getirildi ve şehrimize hamdolsun böyle girebiliyoruz" dedi.

CHP’NİN İŞİ GÜCÜ İPE UN SERMEK, İŞ BİTİRMEK DEĞİL

Konuşmasında Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Başbakan Erdoğan, Anayasa Uzlaşma Komisyonunda partilerin üye sayısının dağılımına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Yeni Anayasa konusunda dahi bizim 326 milletvekilimiz var. Bunların üçünün, 220 milletvekili var. Biz üzüm yiyelim diyoruz, bizim bağcıyla işimiz yok. Gelin Anayasayı yapalım. Dediler ki 'ama sizin sayınız fazla, siz burada fazla kişiyle temsil edileceksiniz'. Hayır dedik. Bizim öyle bir derdimiz yok. Eşit sayıda yapalım. Düşünebiliyor musunuz, 30 milletvekili olan partinin 3 temsilcisi var, 51 milletvekili olan partinin 3 temsilcisi var, 152 milletvekili olan partinin 3 temsilcisi var, 326 milletvekili olan AK Parti'nin 3 tane temsilcisi var. Biz daha ne yapacağız? Topunuz 220, 9 milletvekiliyle temsil ediliyorsunuz. Biz 326, 3 milletvekiliyle temsil ediliyoruz. Bundan daha iyi yaklaşımı nasıl yapacağız?. "

ANAYASA MADDELERİ İŞE YARAMAZ OLUR MU?

"Şu anda Anayasa çalışmalarında iş ağır gidiyor değil mi? " diyen Erdoğan, muhalefet partilerinin yeni anayasa çalışmasında ipe un serdiklerini ifade etti. Erdoğan, " Kaç kere süre verildi ve bu süreler geldi bitmedi. Sayın Meclis Başkanımız ziyaretimize geldiğinde dedim ki: Sayın Başkan benim sizden istirhamım var. İş yapalım, iş üretelim. Üzerinde mutabık kaldığımız kaç madde var, 48, 49. Dedim ki bakın şu anda Meclis tatile giriyor. Ben arkadaşlarıma diyeceğim ki tatil yapmayacaksınız. Hafta 2 gün size tatil, 5 gün Meclise geleceksiniz. Diğer siyasi partilere de aynı durumu siz söyleyin. Gelin şu yaz tatilinde şu kalan kısımlarda bitirilsin ve yeni yasama yılına süratle bu işi bitirerek girelim. Mademki mutabıkız. Eğer mutabık olduysak o zaman bunları çıkarmak zor değil. Mutabıksanız bütün Anayasa paketi 15 günde çıkar. Zaten çalışmışız, mutabık da kalmışız, iş bitmiş. 15 gün değil 1 ay olsun. Bu biter. Hemen manevra yaptılar. Efendim yok tatil, yeniden bir çalışma başlatalım, Tekrar şöyle vay böyle. İşte önce 60, 61'e kadar çıktılar tekrar geri vites 59'a kadar indiler. Şimdi diyorum ki madem 59'da mutabıksınız, yol alalım. Gelin şu 59 tane maddeyi Meclisten geçirelim. Yani bir taraftan da Meclisten bunları geçirmek suretiyle netice alalım, yol alalım. Arkadaşlar buna da yanaşmadılar. Niye? Bunların işi gücü ipe un sermek. İş bitirmek değil. Bunlar halkın derdini hiçbir zaman dert etmediler, biz dert edindik. Mutabık kalınan maddelere de bunlar işe yaramaz dediler. Anayasa maddeleri işe yaramaz olur mu?"

TÜRKİYE'Yİ AĞIRLIKLARINDAN KURTARACAĞIZ

Erdoğan, millet adına, özellikle de kardeşlik adına son derece önemli bir adımı atacaklarını, çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdikleri demokratikleşme paketini kamuoyuna duyuracaklarını belirterek, "Büyük ihtimalle ayın son günü zannediyorum pazartesine isabet ediyor, Pazartesi günü Ankara'da inşallah bu açıklamayı yapacağız. Toplumun her kesimini, 76 milyonun her bir ferdini ilgilendiren düzenlemelerle inşallah Türkiye'yi ağırlıklarından kurtaracak, yeni bir aşamaya geçmiş olacağız" diye konuştu.

BİZ HAKK'A VE HALKA TABİ OLMUŞUZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketiyle, 11 yıldır yaptıkları reformlara yeni bir halka ekleneceğini ve yeni bir safhayı başlatmış olacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Şunu peşinen ifade etmek istiyorum, buraya Malatya'ya gelip, demokratikleşme paketiyle ilgili olarak istismar siyaseti, karalama siyaseti yapanlar mutlaka olacaktır. Muhalefet partilerinin temsilcileri çıkıp 11 yıl boyunca yaptıkları gibi bugün de yarın da değişimin önüne set çekmeye çalışacaklardır. Sizin bunlara prim vermeyeceğinize ben yürekten inanıyorum. Zira biz, milletiyle aracılar vasıtasıyla konuşan bir parti değiliz. Biz ne yaptıysak sizinle istişare ederek yaptık, ne yapacaksak sizinle istişare ederek bunları yapacağız. Sizin istemediğiniz ama sizin bize verdiğiniz görevi, vazifeyi de hakkıyla yerine getireceğiz. 11 yıl boyunca bizlere siz istikamet çizdiniz ve bundan sonra da hiç endişe etmeyin, sadece siz istikamet çizeceksiniz. Bize sermaye istikamet çizemez, bize o medya amiralleri, vesaireler istikamet çizemez. Biz Hakk'a ve halka tabi olmuşuz. Bu yola böyle girdik, böyle gidiyoruz."

KILIÇDAROĞLU BARIŞ HAVARİSİ ROLÜNE BÜRÜNÜYOR

Ankara'da, Emniyet Genel Müdürlüğü binası ve Polisevi'ne roketatarlı saldırı düzenlendiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "AK Parti Genel merkezi'ne saldırı düzenleyen eli kanlı örgüt ve kişi, dün de Ankara'da yine kanlı bir eyleme kalkıştı. Hamd olsun, roketler duvarlara isabet etti ve can kaybımız, yaralı olmadı. İşte Taksim'de CHP ile bu örgüt yan yana kol kola eylem yaptılar. Ankara'da ODTÜ'de, CHP milletvekillerinin gölgesinde bu kanlı örgüt, birlikte eylemler yaptı. Tüm uyarımıza rağmen, CHP özellikle bazı CHP milletvekilleri, hassasiyetleri kaşımaya devam ediyor, bu kanlı örgütlerle adeta el ele, kol kola hareket ediyorlar. Bakıyorsunuz, barikatların en önünde CHP'ni milletvekilleri var. Bakıyorsunuz, şiddet olaylarının en önünde onlar var. Yalan haber yaymakta en önde yine onlar var. Milletvekili sıfatı taşıdığı halde sorumluluğunu kimliğini unutup, eline taş alacak kadar kendini kaybedenler, gözünü kan bürüyenler var. Bir milletvekili eline taş alır mı? Alıp da bunu polise atar mı? Bunlar var. Sandıktan umudunu kesenler, sandıkta yine kaybedeceğini anlayanlar, sokakta umut arıyorlar. Eli kanlı terör örgütlerinin kaos senaryolarında umut arıyorlar. CHP'nin Genel Başkanı eli kanlı, diktatörlerin sırtını sıvazlayıp, eli kanlı terör örgütleriyle ortak eylem yapıyor. Sonra da barış havarisi rolüne bürünüyor. CHP'nin Genel Başkanı eğer barışın ne olduğunu biliyorsa bunu gitsin yeni yol arkadaşı eli kanlı Esad'a anlatsın."

CHP, DARBECİLERİN SIRTINI SIVAZLADI

CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun barıştan bir şey anlıyorsa bunu gidip kaos çığırtkanlığı yapan, barikat kuran, hatta taş atan kendi milletvekillerine anlatması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Çok ilginç, CHP'nin Genel Başkanı barış kavramını birden bire hatırladı. Suriye'de 110 bin kişi ölürken, çocuklar katledilirken, CHP Genel Başkanı, barış kelimesini ağzına almıyordu, tam tersine o çocukları katleden zalimle milletvekilleri hatıra fotoğrafı çektiriyordu. Mısır'da darbe yapıldığında, Mısır halkı sokakta katledildiğinde CHP Genel Başkanı barış demokrasi ve kavramlarını ağzına almıyordu, tam tersine gittiler darbecilerin sırtını sıvazladılar. Reyhanlı katillerini, kendisine rehber edinenlerden barış hasıl olmaz. Kimyasal silahlar kullanmak suretiyle, o yerden yavruların kamerada çekilmiş fotoğraflarını gördünüz değil mi? Orada mermi var mı? Kan var mıydı? Bin 700 yavru, bunların 400'ü kimyasal silahlarla maalesef şehit edildi. Aynı şekilde kadınlar, yaşlılar ve şu anda dünya, kimyasal silahlarla bunun öldürüldüğünü BM misyon şefleri, bütün tetkiklerde artık belgeliyor, bu sefer de çıkıyor bazı egemen güçler, bunu Esed'in adamları yapmadı gibi saçma sapan ifadelerle ortaya çıkıyorlar. Ama öbür taraftan da biz kimyasal silahları veririz, fakat bu zaman alır. Bu en az bir milyar dolar gerektirir, bir bir yıl kadar da zaman alır. Bu ne demektir? Bu bende var, ben bu işi yaptım demektir. Kuzey-doğu istikametinden atıldığı, yani Kasrun Dağları'ndan atıldığının burada delilleşmiş, belgeleri var."

 

MALATYA MİLLETVEKİLLERİN SURATLARI ASIKTI

 

Malatya Valiliğinin Başbakan Erdoğan’ın onuruna verdiği ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kanaat önderlerinin de katıldığı yemekteki oturum düzensizliği ile Erdoğan’a yöneltilen sorular programın amatörce hazırlandığını gözler önüne serdi. Yemek öncesinde, Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Milletvekillerinin suratlarının asık olması bazı katılımcılar tarafından, ‘Başbakan’dan fırça yemişler.’ yorumuna neden oldu.

 

YEMEK PROGRAMININ AMATÖRCE DÜZENLENMESİ TEPKİ ÇEKTİ

 

Yemek davetinde AK Parti’den ilçe ve merkez belediyeler için aday adayı olacak isimlerin Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını sürdürdüğü sırada ayakta dolaşmaları ve fotoğraf çektirmelerinin yanı sıra aralarında mevcut ilçe belediye başkanlarının da yer aldığı bazı isimlerin, otel civarındaki alanlarda boy boy afişlerini astırmış olmaları ise, ‘Yalakalık-Rezalet’ yorumuna neden oldu.

 

 

 

2. ORDU KOMUTANLIĞI'NI ZİYARET ETTİ

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yemeğin ardından 2. Ordu Komutanlığı'nı ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Başbakan Erdoğan'ın, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi tarafından birlikler hakkında bilgilendirildiği öğrenildi. Erdoğan, 2. Ordu Komutanlığı'nın çıkışında kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

 

80 DAKİKALIK GECİKMEYLE MİTİNG BAŞLADI

 

2. Ordu Komutanlığı'nın ziyaretinin ardından Malatya Belediye binası yanında düzenlenen miting alanındaki toplu açılış törenine yaklaşık 80 dakikalık gecikmeyle katıldı. 79 tesisin toplu açılışının da yapıldığı miting meydanında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakanlık Müsteşarı Efgan Ala, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, bölgedeki AK Parti milletvekilleri,il başkanları ile Malatya Valisi Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır,AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkci’de hazır bulundular.

ÇAKIR: YAŞANABİLİR BİR ŞEHİR OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞTIK

Mitingte Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Göreve geldiğimizden bu yana ibadet aşkıyla ekibimizle birlikte yerine getirme gayreti içinde olduk. Şehrin her sorununu çözmek, yaşanabilir şehir oluşturmak adına çalışmalarımızı sürdürdük.” dedi.

ŞAHİN: MALATYALILAR HİZMETLERE KOLAY ULAŞABİLECEK

Vali Vasip Şahin de, “ Birazdan açılışı yapılacak 79 kuruluş ile Malatyalılar hizmetlere kolay ulaşabilecek, istihdam ve üretim artışı ile ülkeye daha çok destek sağlamış olacaktır. Bu yatırımlar nedeniyle ilimiz adına şükranlarımızı arz ediyorum.”diye konuştu.

BAKAN KILIÇ: MALATYA’DA HAVA KARADENİZ OLDU

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, havanın kapalı olmasına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, “Malatya’da hava Karadeniz oldu. Yağış gelebilir gibi. Sözlerimi iki cümleyle toplayacağım. Malatya’ya verilmiş sözlerimizi yerine getiriyoruz. Tamamlanan 8 eserimiz hizmete açılmış olacak. Malatya’yı bir spor merkezine dönüştürmek üzere 18 gençlik ve spor merkezini yapıyoruz. Kente 25 bin kişilik UEFA standartlarında stat yapıyoruz, inşaatı şu an yüzde 30 düzeyinde. Spor salonu var 5 bin kişilik, ihale sürecinde. 10 antrenman spor salonunu bünyesinde barındıran, 1 stadyum olmak üzere 18 tesis ve öğrenci yurtları olmak üzere yatırımlar sürüyor.”dedi.

BAKAN YILDIRIM: BİZE LAFI KISA TUTMAK YARAŞIR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise, “Bize lafı uzatmayıp zurna yapmamak, lafı kısa tutmak yaraşır. Başbakanım, 11 yıl içerisinde dediniz ki, yolları bölelim hayatları birleştirelim, milleti birleştirelim. Bugün Malatya’da milleti birleştirdik sayın başbakanım. Hava yolunu halkın yolu yapın dediniz, havayolu halkın yolu haline geldi. Hızlı tren özlemini giderin dediniz, bugün Türkiye Avrupa’da 6., dünyada 8. hızlı trene sahip ülke haline geldi. Hayaller bir bir gerçek oldu. Malatya’da 80 yılda sadece66 km. bölünmüş yol yapılmıştı, 10 yıl içerisinde tam270 km. bölünmüş yolla Malatya’yı kuzeyinden, güneyinden Anadolu illerine bağladık. 10 yıl önce 2003’e kadar Malatya’ya harcanan ulaşım proje tutarı sadece 142 trilyon. 10 yıl içerisinde liderliğinizde, AK Parti iktidarında 1 katrilyon 100 trilyonu Malatya için harcadık. Hayırlı uğurlu, helali hoş olsun.” ifadesinde bulundu.

 

 

 

 

BİZ MAZLUMUN YANINDAYIZ, MAĞDURLARIN YANINDAYIZ

Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meydanı dolduranların coşkulu alkışları ve tezahüratıyla kürsüye geldi.

Suriye'de iki 2,5 sene içinde 110 bin insanın hayatını kaybettiğini, bunların içinde çocuklar, bebekler ve masum kadınlar olduğunu, 7 milyon insanın da göçmen durumunda bulunduğunu anlatan Erdoğan, sadece Türkiye içinde 500 bin sığınmacı Suriyeli bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Şu ana kadar 2 milyar dolar harcama yaptık. Helal olsun yapacağız. Bu ülkeye ev sahipliği misafirperverlik yakışır. Yapacağız. Niye? Çünkü biz mazlumun yanındayız, mağdurların yanındayız. Yani onlara uçak bombaları düşerken biz onları bombaların altında mı bırakacaktık? Tanklarla toplarla vurulurken onların altında mı bırakacaktık. Kapılarımızı açtık. Ana muhalefetin Genel Başkanı, bu cinayetler, bu katliamlar karşısında bir kez olsun bu gaddarlık karşısında bir kez olsun samimi bir açıklama yapmadı. Peki ne yaptılar? Adeta katil Suriye rejiminin sırtını sıvazlamak için, onu teşvik etmek için ifadeler kulandılar. Ne dedi? Dedi ki helikopter düşürülünce çok enteresan, 'hükümet gaz alıyor' dedi. Şu ifadeye bak ya! Bizim sınırlarımızı ihlal etmiş, ne yapacaktık? Hoş geldin, buyurun devam mı edin diyecektik? Gereken neyse onu yapacaktık ve yaptık."

MALATYALI KARDEŞLERİM BU KONULARDA ÇOK HASSAS

Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlere yönelik Çanakkale ve Sarıkamış programlarına değinen Başbakan Erdoğan, bu programların önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bakıyorsunuz, bir dönem geliyor, Çanakkale'de gençliğimize, 'bak buralarda dedelerimiz' var diyor, alıyor Sarıkamış'a götürüyor, 'burada bizim dedelerimiz' var diyor. Bu ruhu vereceğiz ki gençliğimize geleceğimiz farklı olsun. Çünkü biz tencere tavacı yetiştirmeyeceğiz. Biz elinde molotofkokteylileriyle dolaşan bir gençlik yetiştirmek istemiyoruz. Elinde bilgisayarıyla yarınların güçlü nesillerini yetiştirmek istiyoruz. İnançlı bir nesil yetiştirmek istiyoruz, tinerci bir nesil değil. Malatya'nın ruh dinamiğinde ben bunu görüyorum. Bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla yolumuza inşallah devam edeceğiz. Çünkü benim özellikle Malatyalı kardeşlerim bu konularda çok hassas."

BU İŞ YÜREK İŞİDİR, İLKE İŞİDİR

"Nerede diktatör var, nerede zalim var, nerede kendi halkına silah doğrultuna varsa bakıyorsunuz CHP orada" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları belirtti:

"Nerede kan akıtan varsa biz onun karşısındayız ama CHP'liler yanında. Bakın buradan Malatya'dan açık ve net şekilde söylüyorum: dış politikada CHP'nin bu genel başkanını boyunu aşacak bir meseledir. Bu iç politikada varlık gösteremeyen, dış politikada hiç varlık gösteremez. SSK'yı yönetemeyenlerin kalkıp da Türkiye'yi yönetmesi mümkün olabilir mi? Bu iş tutarlılık işidir, bu iş kararlılık işidir. Biz bu beyefendinin SSK Genel Müdürlüğünde, SSK hastanelerinde çektiğimiz çileyi biliriz. Reçetede aradığımız ilaçları bulamazdık, hastane kapılarında çektiğimiz çileyi biliriz. Sen bunu yönetemedin. Önce bu konuda bir defa haddini bileceksin. Şimdi Türkiye'yi yönetecekler. Bunların geçmişlerinde nasıl benzin kuyrukları, ekmek, yağ kuyrukları varsa bilesiniz ki bundan sonra da aynısı olacak. Bunların lafına bakmayın. Bu iş laf işi değil icraat, icraat. Bu iş yürek işidir, ilke işidir."

ZALİMLERE KARŞI HİÇ ÇEKİNMEDEN DOĞRUYU SÖYLERİZ

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz dünyanın her ülkesiyle dünyanın her lideriyle muhatabımız olan her yöneticileriyle diplomasi kuralları içinde irtibat kurarız ama kendi halkına silah doğrultan, kendi halkının kanını akıtan, halkının tercihlerini çiğneyen zalimlere karşı da hiç çekinmeden doğruyu söyleriz. Orada da hakkı savunuruz. Biz tarihimizden öyle öğrendik. Ecdadımızdan böyle gördük. Biz bölgemizde barış istiyoruz. İstikrar istiyoruz, bütün çabamız, gayretimiz bölgemizde huzuru, barışı istikrarı tesis etmek içindir. Bu bölge ne kadar huzur içinde olursa Türkiye o kadar huzur içinde olur. Bundan hiç endişeniz olmasın."

ŞU MALATYA İLE GURUR DUYULMAZ MI?

Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında vatandaşların, (Malatya seninle gurur duyuyor. Türkiye seninle gurur duyuyor) tezahüratları üzerine, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Şu Malatya ile gurur duyulmaz mı? Sizin Allah'ınıza kurban" dedi.

BİZ SİZİN EMANETİNİZİ TAŞIYORUZ

"Biz bir yandan ülkemizi büyütüyoruz bir yandan bölgemizde, dünyada barışın mücadelesini vermeye devam ediyoruz" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"İnşallah önümüzdeki hafta içinde, pazartesi günü, ayın 30'unda yeni demokratikleşme paketini açıklayacak, toplumun her kesimini, 76 milyonun tamamını ilgilendiren reformlara start vereceğiz. Biz ilklerin partisiyiz. Biz ilklerin iktidarıyız. Partimizi kurarken, hükümetimizi kurarken ne söz verdiysek partimizin son kongresinde ne söz verdiysek o sözleri tek tek yerine getirecek, Türkiye'yi çok daha ileri demokratik standartlara kavuşturacağız. 11 yıl boyunca her reforma karşı çıkanlar, her reform senaryosunda, karşımıza korku senaryolarıyla çıkanlar daha şimdiden kara propagandalarına başladılar. Biz sizin çizdiğiniz istikamet dışında hiçbir istikamet tanımıyoruz. Biz sizin emanetinizi taşıyor, sizin verdiğiniz yetkiyle hareket ediyor, size hizmet üretiyoruz."

İMAM HATİPLERİNİN ORTA KISIMLARINI KAPATTILAR

Demokrasi, hak ve özgürlükler anlamında, neye ihtiyaç varsa şartlar oluştukça imkanlar geliştikçe gerekenin yapılacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu ülkenin tüm fertlerinin inanç özgürlüğü noktasında yıllarca bu ülkede benim başörtülü bacılarımı üniversiteye sokmadılar. Bunun arkasında kimlerin olduğunu biliyorsunuz. Üniversiteye girmek için yasal düzenleme yaptık. Bu CHP Anayasa Mahkemesine götürdü. İmam hatiplerinin orta kısımlarını kapattılar. Getirdiler katsayısı diye bir şey çıkardılar. Olur mu böyle bir şey? Birisi liseye gidiyor biri meslek lisesine... İmtihana girecek, bırak kazanırsa kazandığı yere gitsin. Nedir bu engel? Ayağına bağlıyor kayayı koş diyor. Nasıl koşayım? Ne oldu? 4 artı 4 artı 4, yani 444 kod numarasını getirdik ve bu işi bitirdik. Şimdi bütün yavrularımızın önü açık, yarışın. Kim nereyi kazanıyorsa buyursun, oraya girsin. Kızımız da erkeğimiz de başı açığı da başı örtülüsü de. Bunlar birbirlerinin kardeşi. Gençlerimiz arasında fitne tohumları ektiler. İşte bu iktidar fitne tohumlarını dağıttı."

76 ESERİ TEK TEK SAYACAK DEĞİLİM

Malatya'da tarihi bir gün yaşandığını belirten Erdoğan, bir tek açılış töreniyle 735 milyon liralık 76 ayrı eser ve hizmeti kente kazandırdıklarını söyledi. Erdoğan şunları kaydetti: ‘‘Bugün Malatya’da açılış bayramını yaşıyoruz. Bir tek açılış töreniyle Malatya’ya bugün 735 milyon liralık açılış yapıyoruz. 76 ayrı eser ve hizmeti kazandırıyoruz. Bu gece de inşallah Malatya’ya misafiriz. Burada kalıyoruz. Yarın Darende’ye gidiyoruz, orada açılış yapıyoruz. Ardından Doğanşehir’e geçiyoruz, orada da açılış yapıyoruz. Yarın yapacaklarımızı da eklediğimizde Malatya’ya bir seferde 735 milyon liralık eser kazandırıyoruz. 76 ayrı eser ve yatırım kazandırıyoruz. Bu 76 eseri tek tek sayacak değilim, liste burada görüyorsunuz. Merkezde Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlerin yaptırdığı 13 okul ve pansiyon, ilçelerde okullar pansiyonlar spor salonları, merkezde İnönü Üniversitesi’nin yeni tesisleri, Kale’de uygulama oteli. Bunların hepsini resmi olarak hizmete alıyoruz. Bitmedi, özel sektörümüzün 2. OSB’ye yaptığı 7 büyük yatırımı bugün burada resmi olarak açıyoruz. Malatya Belediyemizin, ilçe belediyelerimizin yatırımlarını hizmetlerini, bugün burada resmi olarak açıyoruz. Hepsinin Malatya’mıza, Malatyalılara hayırlı olmasını diliyorum. Bütün bakanlıklarımıza, bakan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eser sahiplerine, hayırseverlere, girişimcilere de.’’

BİZ NE ALDATAN OLDUK, NE ALDANAN OLDUK

Malatya'da 17 Mayıs 2011'de yaptığı mitingde nüfusun 750 bini aşması halinde Malatya'yı büyükşehir yapma sözü verdiğini anımsatan Erdoğan, büyükşehir yasasıyla Malatya'nın da büyükşehir olduğunu söyledi. Erdoğan, "Biz ne aldatan olduk, ne aldanan olduk" ifadesini kullandı. Her zaman verdikleri sözü yerine getiren bir iktidar olduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz bu yasayı çıkarırken, Malatya'yı büyükşehir yapacağımızı söylerken muhalefet buna karşı çıktı, 'bu yasayla şehirleri yönetemezsiniz' dedi. Aynı muhalefet şimdi birkaç ay sonra buraya gelecek, değerli kardeşlerim ne diyecek size biliyor musunuz, 'en iyi biz yönetiriz' diyecek. Hani bu yasayla yönetilmezdi. Şimdi nasıl bu ifadeyi kullanıyorsunuz? Ama ben sizin onlara ne diyeceğinizi çok iyi biliyorum. Malatya'nın güzel bir sözü var, 'yazın başı pişenin kışın aşı pişer'. Bu işler azim işidir, bu işler gayret işidir, bu işler ustalık işidir, tecrübe işidir. Biz İstanbul'da piştik, Ankara'da piştik, Kayseri'de, Konya'da, Samsun'da, Kocaeli'nde bu işin ustası olduk. Allah'ın izniyle Malatya Büyükşehir Belediyesinde Malatya'nın en ücra köylerine, yaylalarına, mezralarına kadar da hizmet götürecek çok farklı bir Malatya'yı inşallah inşa edeceğiz."

10 YIL SONRA BAŞKA BİR MALATYA GÖRECEKSİNİZ

Malatyalılara, kendilerini hep bağırlarına bastıkları için minnettar olduklarını dile getiren Erdoğan, şunları ifade etti: "Biz de sizi bağrımıza basıyoruz. İnşallah çevre yolunu da düzenlemek suretiyle gençlik spor tesisleriyle okullarımızla buralardaki o size olan hizmet aşkımız aynı anlayışıyla devam edecektir. 6,5 ay sonra yerel seçimler var ama artık Malatya büyükşehir. Büyükşehir olarak daha farklı hizmetler alacağız. En ücra köy artık köy olmayacak, mahalle olacak, mahalle. Bu modern bir şehrin en önemli dinamiğidir. Büyükşehir orada da kanalizasyonunu yapacak, suyunu getirecek, her şeyini getirecek. Getirmediği zaman da hesabını verecek. İtfaiyesiyle her şeyiyle. İlçe belediyesi aynı şekilde. 'Burası mezradır ben gitmem' diyemez, gidecek. Planlar, bir bütünlük içinde yapılacak. 5 binlik planlar, 25 binlik planlar, hepsi. Ama ilçe belediyesi de binlik yapacak. Dolayısıyla insanca yaşamanın erdemine ulaşacağız. İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak o deneyimlerimi biz bu yasaya taşıdık. Şurada iki dönemdir İstanbul'da, Kocaeli'nde bunun uygulamasını yaptık, bereketini gördük. Şimdi de inanıyorum ki 10 yıl sonra başka bir Malatya göreceksiniz. 30 Mart 2014, Malatya şimdiden hayırlı olsun diyor, sizleri sevgiyle selamlıyorum"

BİZ HER ZAMAN MALATYA'DAN RAZI OLDUK

Erdoğan, Malatyalıları şu sözlerle selamladı: "Bana diyorlar ki 'yorulmuyor musun' Allah aşkına insan şu manzaraya, şu coşkuya, şu gönül muhabbetine mazhar olur da onun lügatında yorulmak olur mu? Siz, Malatyalı merhum Niyazi Mısri'nin dediği gibi cana cansınız, cana canansınız. Bu Malatya Battal Gazi'nin şehridir. Bu Malatya Konevi hazretlerinin, İbn-i Arabi hazretlerinin şehridir. Bu Malatya rahmetli dostum Ahmet Kaya'nın şehridir. Bu Malatya rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın şehridir. Malatya cana candır, Malatya cana canandır. Her geldiğimde söylüyorum bugün de söyleyeceğim. Malatya Malatya bulunmaz eşin, gönülleri coşturur ayla güneşin. Rabbim muhabbetimizi daim eylesin, Rabbim dostluğumuzu, yol arkadaşlığımızı kardeşliğimizi muhafaza etsin. Biz her zaman Malatya'dan razı olduk. Rabbim de sizden Malatya'dan razı olsun."

MİTİNGE İLGİ DÜŞÜKTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Eylül tarihli Malatya mitingi AK Parti’nin bugüne kadar Malatya’daki en az katılımlı mitingi olarak dikkat çekerken, mitinge ilginin az olmasının aynı zamanda Başbakan Erdoğan’ın moralini de bozduğu kulislerde konuşuluyor. Öte yandan Erdoğan’ın kısa bir süre sonra tekrar Malatya’ya geleceği belirtildi.

32 DERSLİKLİ MAHMUT ÇALIK ANADOLU LİSESİ AÇILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, mitingin ardından Yeşilyurt ilçesine bağlı Yakınca beldesindeki Mahmut Çalık Eğitim Kompleksi bünyesinde yer alan 32 derslikli Mahmut Çalık Anadolu Lisesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Malatyalı işadamı, tekstil duayeni Mahmut Çalık'ın sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yaptırdığı Mahmut Çalık Anadolu Lisesi için dün Yeşilyurt ilçesinde görkemli bir tören düzenlendi. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada Çalık ailesine yaptırdıkları okul için teşekkür ederken "Böyle bir modern eğitim kurumunu Milli Eğitim camiamıza, hamdolsun kazandırdılar. Öncelikle Rabbim hayırlarını kabul etsin. İnşallah buradan geleceğin aydınlık neslini yetiştireceğiz ve bu nesil için böyle bir fiziki mekanın hazırlanmış olması hepimiz için iftihar vesilesi" diye konuştu. Okulun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Allah razı olsun. Geçmişlerinize rahmet olsun" dedi. 'Eğitime Yüzde Yüz Destek' kampanyası kapsamında, Mahmut Çalık Eğitim Kompleksi'nin bünyesinde inşa edilen Mahmut Çalık Anadolu Lisesi, modern binası ve teknolojik donanımının yanı sıra 32 dersliğe sahip bulunuyor. Malatya'da toplam 40 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Mahmut Çalık Eğitim Kompleksi, açılışı yapılan Anadolu Lisesi'nin yanı sıra, anaokulu ve ilköğretim okulları, kız ve erkek öğrenci yurtları, kapalı spor salonu, yemekhane, öğretmen lojmanı, yardımcı sosyal tesisleri ve konferans salonunu da bünyesinde barındıracak.

GÖÇMEZLERİN OTELİ RESMİ OLARAK AÇILDI

Başbakan Erdoğan, Malatya'daki programının ikinci gününe, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Miraç Göçmez’inde ortağı olduğu İstasyon virajındaki Ramada Plaza Altın Kayısı Oteli'nin açılışını gerçekleştirerek başladı. Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, Malatya'nın sanayide olduğu kadar turizmde de gelişen bir il olduğuna dikkati çekti. Başbakan Erdoğan, 3. Organize Sanayi Bölgesi ile uluslararası girişimcilerin uğrak yeri olan Malatya'da konaklama tesislerinin de bu ile yakışır modern ve günümüz şartlarına uygun olması gerektiğine vurgu yaptı.

ERDOĞAN HİLTON OTELİNİN AÇILIŞINA KATILACAK

Otelin, Malatya için bir boşluğu tamamlar nitelikte olduğunu dile getiren Erdoğan, inşaatı devam eden Hilton otelinin de yakın zamanda açılacağını, kendisinin de açılışa katılabileceğini söyledi.

VALİ ŞAHİN, BAŞBAKAN’A BRİFİNG SUNDU

Erdoğan, daha sonra Malatya Valiliğini ziyaret etti. Başbakanlık otobüsü ile kent merkezini turlayarak valiliğe gelen Başbakan Erdoğan'a vatandaşlar yol boyunca sevgi gösterisinde bulundu. Malatya Valiliği girişinde Vali Vasip Şahin ile eşi Şeyma Şahin tarafından karşılanan Başbakan Erdoğan, kendisine takdim edilen çiçeği kabul etti. Ardından tören mangasını selamlayan Erdoğan, Vali Şahin ile basına kapalı olarak makamında görüştü.

HORATA VADİSİ BAŞBAKAN’A ANLATILDI

Valilikte şehir hakkında brifing alan Erdoğan, buradan Malatya Belediye Başkanlığına geçti. Erdoğan, Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından karşılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Malatya'da ağırlamanın onur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, başta Horata Vadisi projesi, Kentsel Dönüşüm projesi ve çevre yolu düzenlemeleri olmak üzere belediye çalışmaları ile ilgili kısa bir brifing verdi. Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret anısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a el dokuma kilim, Malatya Belediyesi Sanat Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan III. Ahmet dönemine ait bir ferman örneği ile kayısı hediye etti. Yaklaşık yarım saat süren ziyaretin ardından Erdoğan, Başbakanlık otobüsüyle vatandaşları selamlayarak belediye binasından ayrıldı. Erdoğan, bu sırada kendisine el sallayan bazı vatandaşlarla da sohbet etti.  Erdoğan, daha sonra Malatya'dan helikopterle Darende ilçesine hareket etti.

SOMUNCU BABA'YI ANARAK KONUŞMASINA BAŞLADI

Erdoğan, Darende ilçesinde toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Darende'nin tarihi ve manevi iklimini teneffüs etmekten, Darendelilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başbakan Erdoğan, "Darende'ye o manevi iklimi veren Hamid-i Veli hazretlerine yani Somuncu Baba'ya Rabbimden rahmet niyaz ediyor, 'Allah sırrını keremlendirsin' diyorum. Onun izinden yürümüş bir gönül, ilim ve kerem insanı olan Osman Hulusi Efendi hazretlerine de Rabbimden rahmet niyaz ediyor, 'Rabbim onun da sırrını keremlendirsin' diye dua ediyorum. Elbette şehit Battal Gazi'nin kayınpederi Hasan Gazi'ye, Abdurrahman Erzincani hazretlerine, Darendeli tüm şehitlerimize, Hakk'a ulaşmış tüm gazilerimize de Allah'tan rahmet diliyorum" sözleriyle konuşmasına başladı.

KENDİ MUHASEBEMİZİ HER AN YAPIYORUZ

Darende'nin manevi iklimi, tarihi, vefakar ve cefakar sakinleriyle Türkiye'nin müstesna bir ilçesi olduğunu söyleyen Erdoğan, ilçeyi korumaya, Somuncu Baba ve Osman Hulusi Efendi'nin şanına yaraşır şekilde imar etmeye devam edeceklerini, kentsel dönüşüm için hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Somuncu Baba'nın, Osman Hulusi hazretlerinin huzuruna ve vatandaşların huzuruna boş gelmediğini belirten Başbakan Erdoğan, "Biz o gönül erlerinin, o rehberlerin bize gösterdiği istikamette her günümüzü, her saatimizi, her anımızı Hakk'a ve halka hizmetle geçirme mücadelesi içinde olan bir kadroyuz. Vakti zamanı gelince, halkın da Hakk'ın da bizleri sorguya çekeceklerini biliyor, o sorguya çekilmeden önce kendi muhasebemizi her an yapıyoruz. Her an hizmet için gayret ediyoruz" dedi.

DARENDE’DE 8 FARKLI HİZMETİN AÇILIŞI YAPILDI

Darende’de toplu açılış töreniyle 34 milyon lira tutarında sekiz farklı hizmetin açılışının yapılacağına işaret eden Erdoğan, TOKİ'nin inşa ettiği, 16,5 milyon liraya mal olan 294 konut ve sosyal tesisin tamamlandığını ve hak sahiplerine resmen teslim edileceğini bildirdi. TOKİ eliyle yapılan 4,5 milyon lira yatırım değeri olan 90 sosyal konutun, 450 bin liraya mal olan Balaban beldesi sentetik yüzeyli futbol sahasının, Tohma Çayı 1. Etap Islahı, içme suyu ve kanalizasyon şebekelerini ve bir sosyal tesisin de törenle hizmete alınacağını dile getiren Erdoğan, özel sektör yatırımı olan bir iplik tesisinin de toplu açılış töreniyle resmen açılacağını kaydetti. Tüm hizmet ve yatırımların Darende'ye, Malatya'ya ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Başbakan Erdoğan, yatırımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

BUGÜNE KADAR DARENDE'YE HİÇBİR BAŞBAKAN GELMEDİ

AK Parti kurulurken Darende'ye geldiğini, görüşmeler yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Şimdi Başbakan olarak buradayım. Bugüne kadar Darende'ye hiçbir başbakan gelmedi, bu da bu fakire nasip oldu" ifadesini kullandı. 11 yılda, koyulan hedeflerin birçoğuna ulaşıldığını vurgulayan Erdoğan, Darende'de kentsel dönüşüm ve değişim projelerini de süratle başlatacaklarını belirtti. 

DARENDE İLÇESİNİN BİNLİK PLANI OLACAK

Malatya büyükşehir olduğu için Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin eli, gözü ve ayağının hep Darende'de olacağına dikkati çeken Erdoğan, imar, imar bütünlüğü ve plan bütünlüğü noktasında Darende ilçesinin binlik planları, Büyükşehir Belediye Başkanlığının da 5 binlik, 25 binlik, 100 binlik planları yapacağını ifade etti. Başbakan Erdoğan, "Çok daha modern, yollarıyla, her şeyiyle çok daha güzel bir Darende'yi inşallah 30 Mart'tan sonra ayrıca sizlerle beraber inşa edeceğiz" dedi.

 
Anahtar Kelimeler:Başbakan, Recep, Tayyip, Erdoğan, beraberindeki, Kalkınma, Bakanı, Cevdet, Yılma,
Kaynak / Editör:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
KAPALI KÖY YOLU SAYISI 59
Engelli Çocuklar Merkezinde yeni yıl etkinliği
TOKİ MAĞDURLARI İSYANDA

TOKİ MAĞDURLARI İSYANDA
İnönü’yü anma programı yarın
Cemaat Envanteri
‘Cafana’ya yardım edilsin’
Malatya ‘Tayyip’ Diyor
Diğer Başlıklar

Mert Korkmaz'ın raporu bekleniyor
Bilal için Malatyaspor’un yeri başka!
Asgari ücretli açlığa mahkum edildi
'Güçlü Türkiye için çalışıyoruz'
Millet bu oyunu bozacak
Bu Amani çok yamani
‘Senaryo geri tepti’
Keklikler , doğaya biyolojik amaçlı bırakılıyor
Kaplı köy sayısı 38’e düştü
Malatya Hakimiyet Gazetesi
Ulusal GazetelerYazarlar 
Anket

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz


  Daha İyi Olabilir29 Kişi (% 16 )
  İyi33 Kişi (% 19 )
  İdare Eder14 Kişi (% 8 )
  Çok Kötü30 Kişi (% 17 )
  Çok Güzel66 Kişi (% 38 )

Toplam 172 Kişi

Hava Durumu ( Malatya )
Bugün
23°C - 38°C
Perşembe
23°C - 38°C
Cuma
22°C - 37°C
Cumartesi
22°C - 36°C
Namaz Vakitleri ( Malatya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:5205:3712:4016:2519:2520:55

22 Ağustos 2014 Cuma
Röportajlar
‘Medyada eğitimden ziyade tecrübe önemlidir’
Malatya Er Tv televizyonu haber koordinatörü ve program yapımcısı Merve Karadağ mesleğe başlama hikayesini , medya dünyasını ve çalışmalar...
»
»
»
Tarihte Bugün
1534 - Barbaros Hayreddin Paşa?nın Tunus?un fethi.
1921 - Sakarya meydan savaşının başlaması
Günün Sözü
Yaptığını öven, yaptığını yıkar.
(Shakespeare)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms